8.INNE ROZWIĄZANIA TURBIN WIATROWYCH

 

8.1.Turbiny o osi pionowej.

            Oprócz tradycyjnych rozwiązań elektrowni z wirnikiem o poziomej osi obrotu istnieją rozwiązania z wirnikami o pionowej osi obrotu (tak zwane vertical axis).

 

Fot.1.

 

            Turbina pokazana na fot.1 pracuje na podobnej zasadzie jak młyn wodny. Rozwiązanie zostało nazwane (od nazwiska francuskiego inżyniera ) wirnikiem Darrieus’a, który to opatentował projekt w 1931 roku. Wirniki wykonywane są jako dwu lub trzy łopatkowe.

Do zalet tego typu rozwiązań zaliczymy możliwość usytuowania przekładni i generatora bezpośrednio na ziemi, oraz to, że nie jest potrzebny mechanizm ustawiania wirnika względem kierunku wiatru. Niestety rozwiązanie to posiada wady które spowodowały, że przewagę mają turbiny o poziomej osi obrotu. Prędkość wiatru przy ziemi jest mniejsza i ogólna sprawność tego typu elektrowni nie jest zadowalająca. Dodatkowo wirnik taki nie posiada momentu rozruchowego i konieczny jest układ rozruchowy.

Inną odmianą wirnika Darrieus’a jest wirnik o kształcie litery „H”. Możliwe są rozwiązania z nastawnymi łopatami. Rozwiązanie to pokazano jest na fot.2.

Fot.2.

Wirniki tego typu nie wytwarzają niemal żadnych dźwięków (w porównaniu z tradycyjnymi elektrowniami gdzie końcówki łopat poruszają się z dużymi prędkościami). Elektrownie o pionowej osi obrotu nie znalazły większego zastosowania w komercyjnych elektrowniach wiatrowych i pracują tylko pojedyncze modele.