for english press flag

"W poszukiwaniu czasu z doktorem Czapkinsem
czyli
Mount Logan traverse 2008, z Yakutat Bay do Chitina."

                  

HERE (click) is map in high resolution.


Termin realizacji:
6 maja 2008 - 17 czerwca 2008.
Cel wyprawy:
masyw Logana Celem wyprawy jest pierwszy pełny trawers Mount Logan bez używania samolotu a jednocześnie przedostanie się od Yakutat Bay do miejscowości Chitina na Alasce (przejście z Alaski przez Kanadę. Dwa kraje, dwa parki narodowe w tym największy w stanach, łączna długość trasy 450 km). Do tego będzie to pierwsze polskie wejście na Mount Logan.Opis wyprawy:
Wyprawa zaczyna się w Anchorage największej miejscowości na Alasce gdzie dolecimy samolotem z Europy (bezpośredni lot z Frankfurtu przez biegun północny z międzylądowaniem w Whitehorse). Po wypożyczeniu pontonu, uzupełnieniu sprzętu, i zapasów żywności na 6 tygodni (Anchorage to bardzo dobre miejsce do tego ze względu na stosunkowo niskie ceny i duży wybór), płyniemy promem do miejscowości Yakutat. Prom pływa kilka razy w miesiącu i jest wyjątkowo tani, jeśli nie posiada się samochodu i kabiny. Prom płynie dobę. Yakutat to niewielka wioska rybacka położona po zachodniej stronie zatoki Yakutat. Na drugą stronę zatoki przeprawimy się z miejscowym rybakiem.

malaspina glacierNa początek czeka nas Malaspina Glacier największy w Ameryce pln. lodowiec piedmontowy, 65 km szerokości i 45 wysokości. (Lodowiec piedmontowy, lodowiec podgórski - rodzaj lodowca stanowiącego typ pośredni między lodowcem górskim a lądolodem. Tworzy go rozległa, zwarta pokrywa lodowa na równinnym przedpolu masywu górskiego, utworzona w wyniku połączenia się jęzorów lodowców dolinnych wypływających z odrębnych pól firnowych.)

hubbard glacierDalej będziemy poruszać się lodowcem Seward, który pomiędzy górami Mount Cook (4194) i Mount Augusta (4289) spływa do lodowca Malaspina. Linia łącząca te dwa szczyty jest także granicą z Kanadą, do tego miejsca pokonamy około 70 km. Żeby legalnie przekroczyć ta granicę będziemy musieli wcześniej odprawić się w ambasadzie Kanady w Warszawie lub Anchorage. Z tego miejsca przy dobrej pogodzie znakomicie będzie widać południową stronę Mount Logan. Dalej poruszamy się lodowcem Seward aż do lodowca Hubbard, który jest najdłuższym lodowcem na Alasce spływającym wprost do wody (tutaj Yakutat bay). Poruszanie się tym lodowcem od samego początku zaoszczędziłoby nam wiele kilometrów, ale jest to wręcz niemożliwe gdyż lodowiec na swym kocu jest niesamowicie popękany, szczelina na szczelinie itd.

East RidgeMy na szczęście dotrzemy na lodowiec Hubbard w jego bezpiecznym odcinku i nim dostaniemy się do podstawy East Ridge (wschodniego ramienia) którym to ramieniem będziemy się wspinali. Do tego miejsca mamy około 130 km od początku naszej wyprawy, powinniśmy to pokonać w 6 dni. Tutaj zacznie się wspinaczka. Trasa wschodnim ramieniem nie należy do najłatwiejszych na tej górze, ale nie jest też ekstremalnie trudna dlatego będziemy próbować dostać się na plato szczytowe z całym naszym sprzętem (najtrudniejsze odcinki robiąc na 2-3 razy - system taki wspomaga aklimatyzacje i został sprawdzony przeze mnie podczas pierwszego samotnego trawersu Denali ). Wspinaczka zaczyna się od około 2400 m.n.p.m. do szczytu jest około 3,5 km w pionie.knife edge ridgeEast Ridge route po raz pierwszy pokonana w 1959 roku, jest to wspinaczka w śniegu i lodzie, także kilka stromych odcinków lód/śnieg skała. Dwa bardzo ostre jak brzytwa wyeksponowane odcinki zwane (knife-edge). Eest ridge prowadzi do wschodniego wierzchołka, z którego jest jeszcze 3 km do wierzchołka głównego 5959m. TUTAJ szkic tej drogi z maja 1999 .mount logan masywW masywie Mount Logan można wyodrębnić 11 wierzchołków powyżej 5 tysięcy metrów. Mount Logan charakteryzuje się szybkimi zmianami pogody (ze względu na bliskość zatoki) i ekstremalnie niskimi temperaturami. W maju 1991 zanotowano -77.5 stopni Celsjusza co czyni okolice te najzimniejszymi po Antarktydzie. Plato szczytowe ciągnie się przez niemal 20 kilometrów. Największym zagrożeniem tutaj będą silne wiatry, duża wysokość, niskie temperatury i szczeliny. W dół będziemy schodzić trasa King Trench Route (jest to trasa pierwszych zdobywców z 1925 roku). Sam trawers góry od bazy pod East Ridge do bazy pod King Trench Route powinien nam zając nie więcej niż 4 tygodniePo zejściu z góry znajdziemy się na Lodowcu Logana, którym skierujemy się dalej na zachód ponownie przekraczając granice z Stanami Zjednoczonymi. Właściwie cały ten etap moglibyśmy pokonać bez informowania Kanady, lecz gdyby cos stało się po kanadyjskiej stronie moglibyśmy mieć kłopoty z późniejszym opuszczeniem kraju.

Po zejściu z góry mamy około 60 km do tak zwanego Hubards Landing gdzie będzie czekał na nas ponton, trochę jedzenia i paliwa. Ponton wypożyczymy w Anchorage. Na określone miejsce zrzuci nam go wcześniej mały samolot (prawdopodobnie Wrangell Mountain Air ). Wędrówka z tego miejsca do ludzkości, czyli małej wioski McCarthy jest możliwa tylko zimą kiedy wszystkie rzeki są pozamarzane. To tędy w marcu 1925 dostali się pierwsi zdobywcy Mount Logan.

Pozostaje jeszcze około 200 km spływu lodowatą rzeką, wśród krainy obudzonych po zimie niedźwiedzi, rzeką Chitina, przez przepiekane i dzikie tereny największego w stanach parku narodowego Wrangller St. Elias do miejscowości Chitina i tu kończy się nasza wyprawa. Z tego miejsca można już drogą dostać się do Anchorage i wrócić do domu. Cała trasa wyprawy łącznie ze spływem będzie wynosić około 450 km (pomiary na gogle earth pro)

Jeszcze kilka informacji. Będziemy poruszać się na rakietach śnieżnych MSR z doczepianym odcinkiem rakiety ułatwiającym chodzenie po świeżym śniegu (uważam że może nie koniecznie szybsze, ale na pewno lżejsze i wygodniejsze to rozwiązanie od nart z fokami). 40 metrowy odcinek liny do zabezpieczania na trudnych odcinkach a także jako podstawowa ochrona przed szczelinami. Sanki są popularne i kupimy je na miejscu. Będziemy na nich ciągnąć zapasy i sprzęt.
pictures from my Winter solo visit in Kluane Park 2007 HERE

Kosztorys wyprawy:

Przeloty do Anhorage i powrót - 3 000 zł za osobę
Prom z Anhorage do Yakutat - 500 zł za osobę
Przeprawa na druga strone zatoki - 300 zł
Opłata dla parku Kluane - 200 zł za osobę
Zapasy jedzenia na wyprawę - 1500 zł na osobę
Wypożyczenie pontonu - 2500 zł
Transport pontonu - 1000 zł

Konieczny sprzęt alpinistyczny w większej mierze posiadamy, rzeczy brakujące lub do wymiany uzupełniam w miarę możliwości na bieżąco.

Jeszcze coś od siebie:
Od kilku lat podróżuje, robię filmy i zdjęcia. Na początku tego roku próbowałem moich sił na Mount Logan w zimie. Wystartowałem od kanadyjskiej strony, od Kulane Lake. Planowałem przejść 140 km do East Ridge a przeszedłem jedynie 50 km, połamały mi się wiązania w nartach i wykończyły mnie bardzo niskie temperatury (co rano ponad -40 ). No nic, po prostu dostałem niezłe baty, ale się nie poddaje i atakuje znów w przyszłym roku jeszcze bardziej wymyślną trasa. Nie będę już tego robił sam. Towarzyszył mi będzie dr. Czapkins, o którym więcej w uczestnikach. Uważam, że projekt tej wyprawy jest wyjątkowy ze względu na wielorakość jej etapów, woda, wędrówka przez lodowce z zaopatrzeniem na ponad miesiąc, wspinaczka, trawersowanie największego masywu na świecie, znów wędrówka lodowcami i spływ pontonem. Jestem pewien ze będzie to wspaniała wyprawa, przywieziemy super materiał i fotki, zrobię z niej świetny film i będziemy bogatsi o wiele nowych doświadczeń. Dodać jeszcze należy, że tereny przez które będziemy się poruszać należą do najbardziej odludnych i niedostępnych terenów, możliwe nawet że przez cały okres trwania wyprawy nie spotkamy żywej duszy. Na Loganie będziemy dość wcześnie, z reguły z kilku wypraw próbujących swych sił na Loganie, pierwsze pojawiają się pod koniec maja, dolatując do góry wynajętym samolotem.

Uważam, że wyprawa ma duże szanse na powodzenie. Razem tworzymy bardzo silny zespół, regularnie razem trenujemy na ścianie i indywidualnie wytrzymałościowo. Znamy się od lat. Mam także już doświadczenie z tamtych rejonów, spędziłem 5 miesięcy na Alasce w 2005 robiąc pierwszy samotny trawes Denali. Moja przygoda na Jukonie i Kulane Park na początku tego roku pokazała mi jak odległe, surowe i jak niedostępne potrafią być te rejony. Park Narodowy Wrangller St. Elias jest największym parkiem w systemie parków narodowych US. Jego powierzchnia to niemal 23 tys km kwadratowych.

Znacznie ułatwioną mamy papierkową robotę. Poznałem strażników z parku Kulane wiec wszelkie formalności powinny odbyć się bezproblemowo. Znam Anchorage gdzie będziemy się zaopatrywać, więc nie potrzebujemy marnować na to dużo czasu na poszukiwania. Posiadamy potrzebne wizy wiec tutaj tez nie będzie problemu. Posiadam też wszystkie niezbędne mapy. Będziemy próbować też zdobyć telefon satelitarny, który jest zalecany przez władze obu parków.

Mount Logan nie jest szczególnie obleganą góra, kilka wypraw rocznie zazwyczaj trasą King Trench (która to my będziemy schodzić). Dodam jeszcze ze nikt jeszcze nie podjął się takiego przedsięwzięcia, jakie zaplanowaliśmy.

Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy jak ogromna jest ta góra. Jest to największy masyw górski na świecie. Kilkanaście wierzchołków ponad 5000 metrów z wierzchołkiem głównym wysokości 5959m. TUTAJ przygotowałem porownanie na mapy Mount Everest wraz z mapą logana (o tej samej skali). Bardizej biegli z mapami po powiekszeniu interesujacego kawałka mogą sobie porównać Mount Logan do Everestu...
Wrangell-St. Elias, wraz z przylegającymi Glacier Bay, Kluane National Park, i Tatshenshini-Alsek Provincial Park tworzą 24 milionów akrów chronionego obszaru (jeden z największych na ziemi)
br>
Uczestnicy:
Tomasz Mackiewicz (dr. Czapkins) urodzony 13.01.1975 roku w Częstochowie. Żeglarz, podróżnik, wspinacz. Od wielu lat pasjonuje się podróżami (często mając do dyspozycji minimalne nakłady finansowe). Na koncie roczna podróż autostopem, autobusami i rowerem przez Europę, Azję Mniejsza, Iran, Pakistan, Indie(współpraca z Dr. Helena Pyz, ks. Marianem Żelazko), Nepal, Indie wsch.( Tripura, Mizoram, Manipur) rowerem z Kalkuty, rowerem przez Bangladeszh w dól i w górę. Droga powrotna Tajlandia, Kambodża, Laos, Chiny Kazachstan, Rosja, Ukraina do Polski. Ekstremum polegało w głównej mierze na budżecie który w trakcie wyjazdu z Polski wynosił 400 usd. Ostatnio pasjonuje sie wspinaczka skalna na koncie kilka dróg 6.3 6.3+, oraz bulderingiem i wspinaniem w górach wysokich . Z żeglarstwa największym osiągnięciem była własnoręczna budowa jachtu Flower przy bardzo skromnym budżecie i przepłyniecie nim jeziora Ros podczas 6stkowego wiaterku do przystani Camp Pisz gdzie jacht ten chwile potem zatonął. Motoryzacja, samochody terenowe, opracował wyprawę terenowo wspinaczkową do Mali, Ładą Niva jednak nie udało się zorganizować środków. Więcej na stronie internetowej: www.czapajew.pl. Krótki filmik o dr. Czapkinsie z ciekawej akcji wspinaczkowej w Irlandii (tregrowaniu mostu) http://ie.youtube.com/view_play_list?p=2EC86E291B5FD78E(14kB)Marek Klonowski (Klonu) urodzony w Gryfinie 18-IX-1979. Absolwent Akademi Morskiej w Gdyni, zawód elektroautomatyk. Od lat podróżuje. Zaczynał od wypraw rowerowych: Nad Adriatyk rowrem z Polski, wokół Morza Czarnego rowerem wraz ze zdobyciem Elbrusa (Rosja), KackarDgi (Turcja), gór w Rumuni i Gerlacha na koniec wyprawy (za ową podróż otrzymał tytuł podróżnika roku od magazynu "Podróże" w 2003.). 6 miesięcy na największym żaglowcu świata Royal Clipper 2002. Wspinaczka w Dolomitach i Tatrach zimą i latem. Dwukrotnie na polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie. Rowerem z 45 kg psem na przyczepce wokół Bałtyku. 6 miesięcza autostopowa odyseja po Ameryce Pln. Podróż z Nowego Yorku na Alaskę autostopem, oraz pierwszy w historii samotny trawers Denali (Mt McKinley), tekingi w parkach narodowych Denali, Katami i Olimpic, połowy łososia w Brystol Bay i dalej autostopem na południe (film z tej wyprawy: nagroda publiczności na Kolosach, wyróżnienie w kategorii podróże, Best film od Mountniering na Vancouver international mountain Film festiwal). Napisał książkę (pamiętniki) o dwóch swoich pod tytułem "Moje Buty"(kliknij). Zimowa próba zdobycia Mount Logan 2007. Interesuje się fotografią, energią odnawialną, robi filmy. Wieloletnie żeglarskie doświaczenie, klasa olimpijska 470. Szeroki wachlarz filmów o różnej tematyce (część filmów na youtube www.pl.youtube.com/profile?user=mrufkaz2007 ). Np. ostatni film z zimowej próby Mount Logan: http://ie.youtube.com/view_play_list?p=35F3934AA2A4F36C Dużo więcej o podróżach, zdjęć i filmów a stronie Marka www.mruwa.prv.pl .


Historia Badań i eksploracji:
Wyprawa nasza jest pierwszym przedsięwzięciem tego typu. Nie posiadam wielu informacji na temat polskiej działalności w tym terenie, możliwe, że Polacy w ogóle nie atakowali góry (a interesuje się już Loganem od kilku lat, jedyne co słyszałem to planowana wyprawa Piotra Pustelnika która nigdy nie doszła do skutku). Mount Logan ma wiele grani, wiele jeszcze nie zostało zdobytych. Jak już wspomniałem na górze bywa tylko kilka wypraw rocznie co czyni ja niesamowicie atrakcyjną pod tym względem (przeczytałem na stronie PZA że w przyszłym roku na Mount Logan wybiera się słynny alpinista Hans Kammerlander). Pierwszy raz Mount Logan została zdobyta w 1925 od zachodniej strony trasa King Trench Route. (strona z linkami o Mount Logan http://summitsofcanada.ca/canatrek/summits/yukon.html, wszelkie pytania chętnie odpowiem także).

Tutaj odpowiedź z Polskiego Związku Alpinizmu:
Witam!
Biuro PZA przekazało mi pańską prośbę, na którą mogę odpowiedzieć tak: W żadnych dostępnych mi materiałach nie ma wzmianki o czysto polskim wejściu na Mount Logan i nic takiego nie obiło mi się o uszy. Góra ta była w planach wyprawy warszawskiej (oficjalnie polsko-amerykańskiej) w 1976 r., kierowanej przez Bernarda Uchmańskiego, jednak z ataku zrezygnowano. Natomiast pod koniec lat 90. ub. wieku, na niższy wierzchołek Logana (chyba północny) wszedł Raphael Slawinski - Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.
Pozdrawiam, Janusz Kurczab


Jeszcze moje dane na koniec:
marek.klonowski[malpka]gmail.com
adres: Ul. Słowiańska 5/52
74-100 Gryfino
tel: +353863251669

Pozdrawiam
Marek


SPONSORING I PATRONAT MEDIALNY

Cieplutkie śpiwory i odzież sponsoruje SalewaSponsorem telefonu satelitarnego jest najlepsza firma IT witech

Sponsorem urządzenia GPS jest Garmin Polska.Elektrownie wiatrowe - Energia OdnawialnaMagazyn Turtstyki Górskiej - N.P.M.

Nowe 7 Dni Gryfina